Nitro V16S Gaming Laptop ANV16S-71-715L, GeForce RTX 5060, Windows 11 Home
Nitro V16S Gaming Laptop ANV16S-71-715L, GeForce RTX 5060, Windows 11 Home
Intel® Core™ 7 240H processor
16GB DDR5 5600Mhz; 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD
16" 180Hz SlimBezel WQXGA IPS Display sRGB 100%
2 Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty
4 Zone RGB Backlit Keyboard
Microsoft Office Home 2024 + M365 1 year
Product Specifications Table
| Category | Details |
|---|---|
| Copilot+ PC | No |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
Processor & Chipset
| Item | Details |
|---|---|
| Processor Type | Core™ 7 |
| Processor Model | 240H |
| Base Speed | 2.50 GHz |
| Turbo Speed | Up to 5.20 GHz |
Memory
| Item | Details |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| Supported Cards | microSD |
Storage
| Item | Details |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB |
| Interface | PCIe NVMe 5.0 |
Display & Graphics
| Item | Details |
|---|---|
| Display Type | Active Matrix TFT LCD |
| Panel Technology | IPS + ComfyView (Matte) |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600) |
| Touchscreen | No |
| GPU | GeForce RTX™ 5060 |
| Graphics Memory | 8 GB GDDR7 (Dedicated) |
Audio
| Item | Details |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Speaker Count | 2 |
Network & Communication
| Item | Details |
|---|---|
| Wi-Fi | Intel® Killer Wi-Fi 6 AX1650i (802.11ax) |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes (5.2 or above) |
Built-in Devices
| Item | Details |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
Ports & Interfaces
| Item | Details |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB Ports | 4 |
| RJ-45 | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
Input Devices
| Item | Details |
|---|---|
| Touchpad | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
Battery
| Item | Details |
|---|---|
| Type | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Life | Up to 7 Hours |
Physical Characteristics
| Item | Details |
|---|---|
| Height | 19.95 mm |
| Depth | 264 mm |
| Weight | 2.10 kg |
Miscellaneous
| Item | Details |
|---|---|
| Package Contents | Nitro V 16S ANV16S-71-715L Gaming Notebook, Battery, Power Adapter, Power Cord |
| Warranty | 🔥 2 Years Warranty (1st Year International Travelers Warranty) |

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

