LENOVO YOGA PRO 9 16IAH10 83L00072MJ LAPTOP (Ultra 9 285H, 32GB RAM, 1TB SSD)
- Intel Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB Intel Smart Cache
- 32GB Soldered LPDDR5X-8400
- 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Luna Grey
- 3Y Premium Care -IPPREM (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7 |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5X-8400 |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 slots: 1× M.2 2242 PCIe® 4.0 x4, 1× M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2× M.2 SSD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Speakers | 6 stereo speakers, 2W ×4 woofers + 2W ×2 tweeters, Dolby Atmos®, Smart AMP |
| Microphone | 4× Array Microphones |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Battery | 84Wh |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Display | 16" 2.8K WQXGA+ OLED (2880×1800), 120Hz |
| Brightness | 1100 nits peak / 500 nits typical |
| Display Features | Glossy, Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 100% sRGB, Eyesafe®, Dolby Vision®, Flicker Free, DisplayHDR™ True Black 1000, AGC Dragontrail™ Glass, Touch, X-Rite®, PureSight Pro |
| Touchscreen | OGS, 10-point Multi-touch |
| Screen-to-Body Ratio | 90.17% AAR |
| Color Calibration | X-Rite® Factory Color Calibration |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless glass Precision TouchPad, 95 × 150 mm |
| Dimensions (W×D×H) | 362.72 × 253.69 × 17.9 mm |
| Weight | Starting at 2.07 kg (4.56 lbs) |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | Aluminium (Top & Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language |
| OS Languages | Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 + Lenovo® AI Now |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi® 7 (802.11be 2×2) + Bluetooth® 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| USB Ports | 2× USB-A (USB 5Gbps, one Always On) |
| USB-C / Thunderbolt | 2× Thunderbolt™ 4 with USB PD 65–100W & DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1× HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz |
| Audio Jack | 1× 3.5mm Headphone / Microphone Combo |
| Docking Support | Supported via Thunderbolt™ / USB-C® |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Biometric Login | IR Camera for Windows® Hello Facial Recognition |
| Privacy Features | E-shutter |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Premium Care - IPPREM (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | Carbon Neutral Certified, ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold, ErP Lot 6/26, RoHS Compliant |
| Military Certification | MIL-STD-810H (21 test items passed) |
| Other Certifications | Intel Evo™ Platform, Eyesafe® Certified 2.0, TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® Low Blue Light |
| Model | 83L00072MJ |
| Machine Type | 83L0 |
| Region | ASEAN |
| Country / Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199273514649 |
| Announce Date | 2025-10-24 |
| End of Support | 2031-06-09 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

