LENOVO YOGA 7 14AGP11 83TD0048MJ 2-IN-1 LAPTOP (Ryzen™ AI 7 445, 24GB RAM, 512GB
- Model: 83TD0048MJ
- AMD Ryzen AI 7 445 (6C / 12T, 2 / 4.6GHz, 6MB L2 / 8MB L3)
- 24GB Soldered LPDDR5X-8000
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- Integrated AMD Radeon 840M Graphics
- Windows 11 Home, Simplified Chinese / English
- Case color - Tidal Teal
- 2Y Premium Care -IPPREM (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 445 (6C / 12T, 2.0 / 4.6GHz, 6MB L2 / 8MB L3) |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| NPU | Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 50 TOPS |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 840M Graphics |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 24GB Soldered LPDDR5X-8000 |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Max Memory | 24GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slot | One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2242 SSD |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Speakers | 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), Dolby Atmos®, Smart Amplifier |
| Microphone | 4x Array microphones |
| Camera | 5.0MP + IR with Privacy Shutter |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim (2-pin, Wall-mount) |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) OLED, 400 nits, Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 100% sRGB, 60Hz, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light, Glass, Touch |
| Touchscreen | OGS, 10-point Multi-touch |
| Screen-to-Body Ratio | 89.52% AAR |
| Color Calibration | No Color Calibration |
| Pen | Lenovo® Yoga® Pen Gen 2 with Case (Tidal Teal) |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless glass-like Mylar® multi-touch touchpad, Precision TouchPad (PTP), 75 × 120 mm |
| Dimensions (W × D × H) | 316 × 228 × 15.4 mm |
| Weight | Starting at 1.38 kg (3.04 lbs) |
| Case Color | Tidal Teal |
| Case Material | Aluminium (Top & Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Operating System | Windows® 11 Home (Simplified Chinese / English) |
| Bundled Software | Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps, Always On), 2x USB-C® (USB 10Gbps with PD & DisplayPort), 1x HDMI® 2.1, 1x 3.5mm combo jack, 1x microSD card reader |
| Docking | USB-C® docking supported |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | Camera privacy shutter, IR camera for Windows® Hello |
| Base Warranty | 1-year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care -IPPREM (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | Carbon Neutral Certified, ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold Registered, ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83TD0048MJ |
| Machine Type | 83TD |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199275128752 |
| Announce Date | 2026-01-26 |
| End of Support | 2032-02-29 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

