LENOVO LOQ ESSENTIAL 15IRX11 83SC004UMJ GAMING LAPTOP - I5-13450HX
Model: 83SC004UMJ
Intel Core i5-13450HX, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.4 / 4.6GHz, E-core 1.8 / 3.4GHz, 20MB Intel Smart Cache
1x 16GB SODIMM DDR5-4800
512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 1500MHz, TGP 65W, 440 AI TOPS
Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
Case color - Luna Grey
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ i5-13450HX, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.4 / 4.6GHz, E-core 1.8 / 3.4GHz, 20MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 1500MHz, TGP 65W, 440 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Maximum Memory | Up to 16GB DDR5-4800 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Maximum Storage Support | Up to 2x M.2 SSDs, up to 1TB each |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Microphones | 2x Array Microphones |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 135W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS, 300 nits, Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | 88% AAR |
| Color Calibration | No |
| Pen Support | Not Supported |
| Keyboard | White Backlit Keyboard (English) |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Precision TouchPad, 69 x 104 mm |
| Dimensions (W × D × H) | 361.26 x 255.6 x 22.9–24.8 mm |
| Weight | Starting at 2.3 kg (5.07 lbs) |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top & Bottom) |
| Surface Treatment | Painting |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Simplified Chinese / English) |
| Bundled Software | Office Trial |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi® 6 (802.11ax 2x2) + Bluetooth® 5.2 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Ports | 2x USB-A 5Gbps, 1x USB-C® 5Gbps (PD 65–100W), 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz), 1x 3.5mm combo jack, 1x RJ-45 Ethernet, 1x Slim Tip Power Connector |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security Features | E-shutter |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care - IPENTRY (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS Compliant |
| Model | 83SC004UMJ |
| Machine Type | 83SC |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199273111695 |
| Announce Date | 2025-09-25 |
| End of Support | 2031-08-31 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

