LENOVO LOQ 15ARP10E 83S000CCMJ GAMING LAPTOP (Ryzen 7 7735HS, 16GB D5 RAM, 512GB
- Model: 83S000CCMJ
- AMD Ryzen 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
- 1x 16GB SODIMM DDR5-4800
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB GDDR6, Boost Clock 990MHz, TGP 65W
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Luna Grey
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 3050 6GB GDDR6, Boost Clock 990MHz, TGP 65W |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 16GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD (M.2 SSD up to 1TB each) |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x Array Microphones |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | 57.5Wh |
| Power Adapter | 135W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS, 300 nits, Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, FreeSync™ |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 88% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | No Color Calibration |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 359.2 x 236 x 19.9–22.95 mm (14.14 x 9.29 x 0.78–0.90 inches) |
| Weight | Starting at 1.8 kg (3.97 lbs) |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Home 2024 |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C® (USB 5Gbps with USB PD 65–100W), 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz), 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Card reader, 1x Slim Tip power connector |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care - IPENTRY (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Model | 83S000CCMJ |
| Machine Type | 83S0 |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274950002 |
| Announce Date | 2026-01-15 |
| End of Support | 2031-11-08 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

