LENOVO LIGION 5 15AHP11 83Q7002VMJ GAMING LAPTOP ( AMD Ryzen 7 250, 16GB RAM, 51
- Model: 83Q7002VMJ
- AMD Ryzen 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- 1x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 115W, 440 AI TOPS
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Eclipse Black
- 2Y Legion Ultimate Support -IPMAIN (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 16 TOPS |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 115W, 440 AI TOPS |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD (M.2 2242 SSD up to 2TB each) |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x Array Microphones |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WQXGA (2560x1600) OLED, 1000 nits peak / 500 nits typical, 165Hz, G-SYNC®, DisplayHDR™ True Black 1000 |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 92% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | X-Rite® Factory Color Calibration |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | 1-Zone RGB Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 344 x 244.5 x 18.95–19.95 mm (13.54 x 9.63 x 0.75–0.79 inches) |
| Weight | Starting at 1.87 kg (4.12 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting (Top), Painting (Bottom) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial + Lenovo® AI Now |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 + BT5.4 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps), 1x USB-A (USB 5Gbps, Always On), 2x USB-C® (USB4® 40Gbps, USB PD 65–100W & DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz), 1x 3.5mm headphone/mic combo jack, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Slim Tip power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C® |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Legion Ultimate Support - IPMAIN (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold Registered, ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Other Certifications | Pantone® SkinTone™ Validated, Pantone® Validated, TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® High Gaming Performance, TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83Q7002VMJ |
| Machine Type | 83Q7 |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274826444 |
| Announce Date | 2026-01-23 |
| End of Support | 2032-01-26 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

