LENOVO LIGION 5 15AHP11 83Q7002UMJ GAMING LAPTOP ( AMD Ryzen 7 250, 16GB RAM, 51
- Model: 83Q7002UMJ
- AMD Ryzen 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- 1x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Eclipse Black
- 2Y Legion Ultimate Support -IPMAIN (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 16 TOPS |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD (M.2 2242 SSD up to 2TB each) |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | Realtek® ALC3287 HD Audio codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x Array Microphones |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WQXGA (2560x1600) OLED, 165Hz, G-SYNC®, DisplayHDR™ True Black 1000 |
| Brightness | 1000 nits peak / 500 nits typical |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Surface | Glossy |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 92% AAR |
| Color Calibration | X-Rite® Factory Color Calibration |
| Pen Support | Not Supported |
| Keyboard | 1-Zone RGB Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Precision TouchPad (75 x 120 mm) |
| Dimensions | 344 x 244.5 x 18.95–19.95 mm |
| Weight | Starting at 1.87 kg (4.12 lbs) |
| Color | Eclipse Black |
| Materials | Aluminium Top, PC-ABS Bottom |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting (Top), Painting (Bottom) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Simplified Chinese / English) |
| Bundled Software | Office Trial + Lenovo® AI Now |
| Wi-Fi & Bluetooth | Wi-Fi® 7 (802.11be 2x2) + Bluetooth® 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M RJ-45 |
| USB-A Ports | 3x USB-A (USB 5Gbps), including 1x Always On |
| USB-C Ports | 2x USB4® 40Gbps with USB PD 65–100W & DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz) |
| Audio Jack | 3.5mm Headphone/Mic Combo |
| Power Connector | Slim Tip |
| Docking Support | Supported via USB-C® |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Privacy Features | Camera E-shutter |
| Base Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Legion Ultimate Support - IPMAIN (ESS) |
| Energy Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold |
| Compliance | ErP Lot 6/26, RoHS |
| Display Certifications | Pantone® Validated, Pantone® SkinTone™ Validated |
| Eye Comfort | TÜV Rheinland® Flicker Free, Low Blue Light |
| Gaming Certification | TÜV Rheinland® High Gaming Performance |
| Model | 83Q7002UMJ |
| Machine Type | 83Q7 |
| Region | ASEAN |
| Country | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274826437 |
| Announce Date | 2026-01-23 |
| End of Support | 2032-01-26 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

