LENOVO LEGION 5 15IPH11 83RW001XMJ GAMING LAPTOP (CU7-356H, 16GB D5, 1TB)
LENOVO LEGION 5 15IPH11 83RW001XMJ GAMING LAPTOP (CU7-356H, 16GB D5, 1TB)
Intel Core Ultra 7 356H, 16C (4P + 8E + 4LPE) / 16T, Max Turbo up to 4.7GHz, 18MB Intel Smart Cache
1x 16GB SODIMM DDR5-5600
1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS
Windows 11 Home, Simplified Chinese / English
Case color - Eclipse Black
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ Ultra 7 356H, 16C (4P + 8E + 4LPE) / 16T, Max Turbo up to 4.7GHz, 18MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Up to 50 TOPS |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1× 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2× M.2 SSD, M.2 2242 SSD up to 2TB |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W ×2, HARMAN audio, Nahimic Audio |
| Microphone | 2× Array Microphones |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 + LA3 |
| Display | 15.3" WQXGA OLED (2560×1600), 165Hz |
| Brightness | 1000 nits peak / 500 nits typical |
| Display Features | Glossy, 100% DCI-P3, G-SYNC®, DisplayHDR™ True Black 1000 |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 92% AAR |
| Color Calibration | X-Rite® Factory Color Calibration |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Precision TouchPad, 75 × 120 mm |
| Dimensions (W×D×H) | 344 × 244.5 × 18.95–19.95 mm |
| Weight | Starting at 1.87 kg (4.12 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Sandblasted + Painted Bottom |
| Operating System | Windows® 11 Home |
| OS Languages | Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial + Lenovo® AI Now |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi® 7 (802.11be 2×2) + Bluetooth® 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M RJ-45 |
| USB-A Ports | 3× USB-A (1× 5Gbps, 2× 10Gbps, one Always On) |
| USB-C Ports | 1× USB-C® (10Gbps, PD 65–100W, DP 2.1) |
| Thunderbolt | 1× Thunderbolt™ 4 (PD 65–100W, DP 2.1) |
| HDMI | 1× HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz |
| Audio Jack | 1× 3.5mm Headphone / Microphone Combo |
| Docking Support | Thunderbolt™ / USB-C® Docking Supported |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Biometric Login | IR Camera for Windows® Hello Facial Recognition |
| Privacy Features | E-shutter |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Legion Ultimate Support - IPMAIN (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold, ErP Lot 6/26, RoHS Compliant |
| Other Certifications | Pantone® SkinTone™ Validated, Pantone® Validated, TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® High Gaming Performance, TÜV Rheinland® Low Blue Light |
| Model | 83RW001XMJ |
| Machine Type | 83RW |
| Region | ASEAN |
| Country / Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274845100 |
| Announce Date | 2026-01-16 |
| End of Support | 2032-02-05 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

