LENOVO LEGION 5 15IAX10 83F0008RMJ GAMING LAPTOP ( CU7-255HX, 16GB RAM, 1TB SSD,
- Model: 83F0008RMJ
- Intel Core Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Intel Smart Cache
- 1x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Eclipse Black
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM870 Chipset |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD (M.2 2242 SSD up to 1TB each) |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x Array microphones |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA3 |
| Display | 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED, 1000 nits peak / 500 nits typical, glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 600 |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 90% AAR (OLED models) |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Pen Support | Not Supported |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® multi-touch touchpad, Precision TouchPad (PTP), 75 × 120 mm |
| Dimensions (W × D × H) | 344.9 × 255.35 × 19.95–21.54 mm |
| Weight | Starting at 1.9 kg (4.19 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Simplified Chinese / English) |
| Bundled Software | Office Trial + Lenovo® AI Now |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps), 1x USB-A Always On, 1x USB-C® 10Gbps with PD & DisplayPort 2.1, 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps, 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz), 1x 3.5mm combo jack, 1x Ethernet RJ-45, 1x Slim Tip power connector |
| Docking | Thunderbolt™ / USB-C® docking supported |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Legion Ultimate Support -IPMAIN (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold Registered, ErP Lot 3, RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83F0008RMJ |
| Machine Type | 83F0 |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274126186 |
| Announce Date | 2025-12-03 |
| End of Support | 2031-07-09 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

