LENOVO LEGION 5 15IAX10 83F0008QMJ GAMING LAPTOP (CU9-275HX,32GB,1TB SSD)
4.4 Discount RM20 | Spend RM1000
Intel Core Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, 36MB Intel Smart Cache
2x 16GB SODIMM DDR5-5600
1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS
Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
Case color - Eclipse Black
Model: 83F0008QMJ
| Category | Item | Details |
|---|
| Performance | Processor | Intel Core™ Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, up to 5.4GHz, 36MB Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Intel® AI Boost (up to 13 TOPS) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5070, 8GB GDDR7, 2347MHz, 115W, 798 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM870 |
| Memory | 32GB (2×16GB) DDR5-5600 |
| Memory Slots | 2× DDR5 SODIMM (Dual Channel) |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 1TB M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Storage Slots | 2× M.2 PCIe 4.0 x4 |
| Max Storage | Up to 2× M.2 SSD (2242 up to 1TB each) |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | Realtek® ALC3287 HD Audio |
| Speakers | Stereo 2W ×2, HARMAN, Nahimic Audio |
| Microphone | Dual Array |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip |
| Special Feature | AI Chip LA3 |
| Design | Display | 15.1" WQXGA OLED (2560×1600), 165Hz, 1000 nits peak, Dolby Vision®, HDR True Black 600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Ratio | 90% AAR |
| Color Calibration | Factory Calibrated |
| Pen Support | Not Supported |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit (English) |
| Touchpad | Multi-touch, Precision TouchPad (75 × 120 mm) |
| Dimensions | 344.9 × 255.35 × 19.95–21.54 mm |
| Weight | Starting from 1.9 kg |
| Color | Eclipse Black |
| Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface | Anodized Sandblasted Aluminium |
| Software | OS | Windows® 11 Home Single Language |
| Bundled Software | Office Trial, Lenovo AI Now |
| Connectivity | Wireless | Wi-Fi 7 (802.11be 2x2), Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | 100/1000M RJ-45 |
| Ports | USB-A, USB-C, Thunderbolt 4, HDMI 2.1, Audio Jack, RJ-45, Power Port |
| Docking | Supported via Thunderbolt / USB-C |
| Security | TPM | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint | Not Available |
| Other | Camera E-shutter |
| Service | Warranty | 1-Year (Carry-in / Courier) |
| Upgrade | 2Y Legion Ultimate Support |
| Accessories | Included | None |
| Certifications | Green | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold, RoHS |
| Others | TÜV Flicker Free, Low Blue Light |
| Model Info | Model | 83F0008QMJ |
| Machine Type | 83F0 |
| Region | ASEAN |
| Country | Malaysia |
| TopSeller | Yes |

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

