LENOVO IDEAPAD SLIM 5 16IMH10 83V7001KMJ / 83V7001LMJ LAPTOP
- Model: 83V7001LMJ / 83V7001KMJ
- Intel Core Ultra 5 135H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.6GHz, 18MB Intel Smart Cache
- 2x 8GB SODIMM DDR5-5600
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- Integrated Intel Arc Graphics
- Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
- Case color - Luna Grey / Cosmic Blue
- 2Y Premium Care -IPMAIN (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel Core™ Ultra 5 135H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.6GHz, 18MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 2x 8GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slots | Two M.2 slots: 1x M.2 2242 PCIe® 4.0 x4, 1x M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD (M.2 2242 SSD up to 1TB) |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio™ |
| Microphone | 2x Array Microphones |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Display | 16" WUXGA (1920x1200) IPS, 300 nits, Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 90% AAR (active area ratio) |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 356.5 x 250.6 x 16.9 mm (14.03 x 9.87 x 0.67 inches) |
| Weight | Around 1.85 kg (4.08 lbs) |
| Case Color | Cosmic Blue |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps, Always On), 1x USB-A (USB 5Gbps), 2x USB-C® (USB 10Gbps with USB PD 65-100W & DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI® 2.1 (up to 4K/60Hz), 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microSD card reader |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C® |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Other Security | Camera privacy shutter, IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care - IPMAIN (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Gold Registered, ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution), TÜV Rheinland® Flicker Free |
| Model | 83V7001KMJ / 83V7001LMJ |
| Machine Type | 83V7 |
| Region | ASEAN |
| Country/Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199274135775 |
| Announce Date | 2026-02-03 |
| End of Support | 2032-01-15 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

