LENOVO IDEAPAD SLIM 3 15IRU8 82X700KDMJ LAPTOP ( U300, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel
LENOVO IDEAPAD SLIM 3 15IRU8 82X700KDMJ LAPTOP ( U300, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel
aIntel Processor U300, 5C (1P + 4E) / 6T, P-core up to 4.4GHz, E-core up to 3.3GHz, 8MB Intel Smart Cache
8GB Soldered LPDDR5-4800
512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
Integrated Intel UHD Graphics
Windows 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
Case color - Arctic Grey
2Y Premium Care -IPENTRY (ESS)
| Category | Specification |
|---|---|
| Processor | Intel® Processor U300, 5C (1P + 4E) / 6T, P-core up to 4.4GHz, E-core up to 3.3GHz, 8MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-4800 |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, single-channel |
| Max Memory | 8GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slot | One M.2 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | User-facing stereo speakers, 1.5W ×2, Dolby Audio™ |
| Microphone | 2× Array Microphones |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Battery | 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Display | 15.6" FHD IPS (1920×1080), 300 nits, Anti-glare |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 88% AAR |
| Pen Support | Pen Not Supported |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Precision TouchPad, 69 × 104 mm |
| Dimensions (W×D×H) | 359.3 × 235 × 17.9 mm |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Case Color | Arctic Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top & Bottom) |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language |
| OS Languages | Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi® 6 (802.11ax 2×2) + Bluetooth® 5.2 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| USB-A Ports | 2× USB 3.2 Gen 1 |
| USB-C Ports | 1× USB-C® 3.2 Gen 1 (PD 45–65W, DisplayPort™ 1.2) |
| HDMI | 1× HDMI® 1.4 |
| Audio Jack | 1× 3.5mm Headphone / Microphone Combo |
| Card Slot | 1× Card Reader |
| Power Connector | 1× Round Tip Power Connector |
| Docking Support | USB-C® Docking Supported |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | No Fingerprint Reader |
| Privacy Features | Camera Privacy Shutter |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care - IPENTRY (ESS) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Silver, ErP Lot 6/26, RoHS Compliant |
| Military Certification | MIL-STD-810H (21 test items passed) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light |
| Model | 82X700KDMJ |
| Machine Type | 82X7 |
| Region | ASEAN |
| Country / Region | Malaysia |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199273470877 |
| Announce Date | 2025-10-21 |
| End of Support | 2029-04-21 |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

