HyperX OMEN 15-GB0040AX Ryzen 5 240 16GB RAM,512GB SSD,RTX5050 8GB
HyperX OMEN 15-GB0040AX Ryzen 5 240 16GB RAM,512GB SSD,RTX5050 8GB
FREE BACKPACK & WIRELESS MOUSE
Processor AMD Ryzen™ 5 240 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
Memory 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB)
Internal Storage 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Microsoft office Home & student 2024+M365
2 Years HP Warranty
| Category | Details |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor Family | AMD Ryzen™ 5 processor |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 240 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| NPU (AI Engine) | AMD Ryzen™ AI (16 NPU TOPS) |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Graphics (Discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7) |
| Memory (RAM) | 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB) |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Cloud Service | 100 GB Dropbox (3 months) |
| Display | 15.3" 2K (1920 × 1200), 165 Hz, 6.5 ms, IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Display Size | 38.9 cm (15.3") |
| Screen-to-Body Ratio | 91% |
| Slots | 2 × M.2 (SSD) |
| Ports | 2 × USB-A (10Gbps), 1 × USB-C (10Gbps, PD 3.1, DP 1.4), 1 × HDMI 2.1, 1 × RJ-45, 1 × Headphone/Mic combo, 1 × AC Smart Pin |
| Network (LAN) | Integrated 10/100/1000 GbE |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 (2×2), Bluetooth® 5.4 |
| Audio | DTS:X® Ultra, Dual Speakers, HP Audio Boost, HyperX |
| Keyboard | Full-size, white backlit, numeric keypad, 26-Key Rollover Anti-Ghosting |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Camera | 1080p FHD with HDR, noise reduction, dual-array mics |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Power Adapter | 150 W AC adapter |
| Security | Firmware TPM support |
| Sustainability | Recycled plastic in keyboard components |
| Software Included | McAfee Online Protection (30-day trial) |
| Warranty | 1-year limited warranty (parts & labor, no on-site) |

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

