HUAWEI MATEBOOK D14 53014MSM I5-13420H,16GB RAM, 512GB SSD,14'FHD,W 11 PRO
HUAWEI MATEBOOK D14 53014MSM I5-13420H,16GB RAM, 512GB SSD,14'FHD,W 11 PRO
16GB + 512GB SSD – smooth & fast
14" FHD IPS – clear display
1.38kg – lightweight
USB-C fast charge + WiFi 6
| Category | Details |
|---|---|
| Model | HUAWEI MateBook D14 (53014MSM) |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-13420H (13th Gen, up to 4.6GHz) |
| Graphics (GPU) | Intel UHD Graphics |
| RAM | 16GB DDR4 (Onboard) |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display Size | 14-inch |
| Display Type | IPS, Anti-Glare |
| Resolution | Full HD (1920 × 1080) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Operating System | 11 PRO |
| Color | Silver |
| Keyboard | Full-size Keyboard (No Backlit) |
| Camera | 720p HD Camera |
| Audio | Dual Speakers, Built-in Microphone |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 |
| Ports | 1× USB-C, 1× USB 3.2, 1× USB 2.0, 1× HDMI, 1× 3.5mm Audio Jack |
| Battery | 56Wh (Approx. up to 8–10 hours) |
| Charging | 65W USB-C Fast Charging |
| Weight | Approx. 1.38 kg |
| Build | Metal Body |
| Warranty | 2 Year Local Warranty |

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

