HP SERIES 5 527SH 27" FHD MONITOR ( 27" IPS FHD / 5MS / 100HZ / VGA + HDMI )
- 27" Full HD IPS Display – Large screen with wide viewing angles and vibrant visuals.
99% sRGB Color Accuracy – Good color reproduction for office work and content viewing.
300 Nits Brightness – Bright enough for comfortable indoor use.
Ergonomic Design – Height adjustment (100 mm) and tilt support for better comfort.
Eye Comfort Technology – HP Eye Ease low blue light feature reduces eye strain.
Multiple Connectivity Options – Includes 2× HDMI 1.4 and 1× VGA ports for easy device connection.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Screen Size | 27-inch |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | Full HD (1920 × 1080) |
| Panel Type | IPS LCD |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Display Colors | Up to 16.7 million colors |
| Panel Bit Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Curvature | Flat |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Pixel Pitch | 0.31 × 0.31 mm |
| Response Time | 5ms GtG (Overdrive) |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Low Blue Light | HP Eye Ease (Eyesafe® Certified) |
| Adjustability | Height Adjustable (100 mm), Tilt (-5° to +25°) |
| Ports | 2 × HDMI 1.4, 1 × VGA |
| HDCP Support | Yes (HDMI) |
| Camera | No integrated camera |
| Power Usage | 24W max, 19W typical, 0.5W standby |
| Dimensions (without stand) | 60.79 × 3.42 × 35.6 cm |
| Weight | 4.15 kg (with stand) |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty |
| Included in Box | Monitor, HDMI cable, Power adapter, AC power cord, Documents |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

