HP OMNIBOOK 7 AI PC 14-FR0070TU U7-255U,16GB RAM,512GB SSD
- FREE BACKPACK & WIRELESS MOUSE
- Processor Intel® Core™ Ultra 7 255U processor
- Memory 16 GB LPDDR5-7467 MT/s (onboard)
- Internal Storage 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Microsoft office Home & student 2024+M365 Basic
- 2 Years HP Warranty
| Feature | Specification Details |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor Family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255U (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) |
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel® AI Boost (12 NPU TOPS) |
| Chipset | Intel® integrated SoC |
| Graphics (Integrated) | Intel® Graphics |
| Memory (RAM) | 16 GB LPDDR5-7467 MT/s (onboard) |
| Cloud Service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 14" (35.6 cm) diagonal, 2K (1920 × 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Display Size | 35.6 cm (14") |
| Screen-to-Body Ratio | 88% (without speakers) |
| Ports | 1 × USB Type-A 10Gbps, 1 × USB Type-A 5Gbps, 1 × HDMI 2.1, 1 × Headphone/Microphone Combo, 1 × Thunderbolt™ 4 USB Type-C® (40Gbps, Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep & Charge), 1 × USB Type-C® 10Gbps (Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep & Charge) |
| Wireless Connectivity | Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2×2) + Bluetooth® 5.4 (non-vPro®) |
| Audio | DTS:X® Ultra, Dual Speakers, HP Audio Boost, Poly Studio |
| Keyboard | Full-size, backlit, darker powder pink opaque keyboard |
| Touchpad / Pointing Device | HP Imagepad |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual-array digital microphones |
| Battery | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer |
| Power Adapter | 65 W USB Type-C™ power adapter |
| Sustainability Features | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; recycled metal in cover, keyboard frame, and base; keycaps and scissors made with post-consumer recycled plastic |
| Energy Certification | ENERGY STAR® certified |
| Security Features | Mic mute key, camera privacy shutter, Firmware TPM support |
| Warranty | 2 years limited warranty (1 year parts & labor, no on-site repair; terms vary by country) |

RM23999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

