HP OMNIBOOK 5 AI 16-af1022TU U5-225U, 16GB RAM, 512GB,WIN 11
HP OMNIBOOK 5 AI 16-af1022TU U5-225U, 16GB RAM, 512GB,WIN 11
FREE BACKPACK & WIRELESS MOUSE
Processor Intel® Core™ Ultra 5 225U processor
Memory 16 GB LPDDR5-7467 (onboard)
Internal Storage 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Microsoft office Home & student 2024+M365
2 Years HP Warranty
| Category | Specification |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor Family | Intel® Core™ Ultra 5 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 225U (up to 4.8 GHz, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) |
| NPU (AI Engine) | Intel® AI Boost (12 NPU TOPS) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Graphics | Intel® Integrated Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5-7467 (onboard) |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Cloud Storage | 100 GB Dropbox (3 months) |
🖥️ Display
| Category | Specification |
|---|---|
| Screen Size | 16" (40.6 cm) |
| Resolution | 1920 x 1200 (2K) |
| Panel Type | IPS, Touch, Anti-glare |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Screen-to-Body Ratio | 88.9% |
🔌 Ports & Connectivity
| Category | Specification |
|---|---|
| USB Ports | 1 x USB-A (10Gbps), 1 x USB-A (5Gbps), 2 x USB-C (10Gbps) |
| USB-C Features | Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4a, Sleep & Charge |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Audio Jack | 1 x Headphone/Mic combo |
| Wireless | Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4 |
🔊 Audio, Camera & Input
| Category | Specification |
|---|---|
| Audio | DTS:X Ultra, Dual Speakers, HP Audio Boost |
| Camera | 1080p FHD IR Camera with dual microphones |
| Keyboard | Backlit keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | HP Imagepad |
🔋 Battery & Power
| Category | Specification |
|---|---|
| Battery | 3-cell, 59 Wh Li-ion |
| Power Adapter | 65W USB-C |
🔒 Security & Software
| Category | Specification |
|---|---|
| Security | TPM, Camera shutter, Mic mute key |
| Software | McAfee (30-day trial) |
🌱 Other Details
| Category | Specification |
|---|---|
| Sustainability | Recycled materials, ocean-bound plastics |
| Certification | ENERGY STAR® Certified |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
If you want, I can also turn this into sales highlights, comparison vs Ryzen AI laptops, or a short promo caption (Malay/English) 👍

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

