HP OMEN 16-am0191TX CU7-255H, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5060_8GB
HP OMEN 16-am0191TX CU7-255H, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5060_8GB
FREE BACKPACK & WIRELESS MOUSE
Processor Intel® Core™ Ultra 7 processor
Memory 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 × 8 GB)
Internal Storage 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Graphics NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7)
2 Years HP Warranty
| Category | Details |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor Family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H (up to 5.1 GHz, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads) |
| NPU (AI Engine) | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Graphics (Discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7) |
| Memory (RAM) | 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 × 8 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Cloud Service | 100 GB Dropbox (3 months) |
| Display | 16" WQXGA (2560 × 1600), 60–240 Hz, 3 ms, IPS, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB |
| Display Size | 40.6 cm (16") |
| Screen-to-Body Ratio | 87.49% |
| Slots | 2 × M.2 (SSD) |
| Ports | 1 × USB-A (10Gbps), 2 × USB-A (5Gbps), 1 × USB-C (10Gbps, PD 3.0, DP 1.4), 1 × HDMI 2.1, 1 × RJ-45, 1 × Headphone/Mic combo, 1 × AC Smart Pin |
| Network (LAN) | Integrated 10/100/1000 GbE |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2), Bluetooth® 5.3, Modern Standby, HP Extended Range Wireless LAN |
| Audio | DTS:X® Ultra, Dual Speakers, HP Audio Boost, HyperX |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white, numeric keypad, 26-Key Rollover Anti-Ghosting |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD with noise reduction, dual-array mics |
| Battery | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Power Adapter | 230 W AC adapter |
| Security | Camera privacy shutter, Firmware TPM support |
| Sustainability | Ocean-bound plastic & recycled materials in keyboard and chassis |
| Energy Certification | ENERGY STAR® certified |
| Warranty | 2 YEARS HP WARRANTY |

RM20999
Asus ROG Strix SCAR 16 G635L-XRW165W Gaming Laptop CU9-275HX RTX5090 24GB
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM19999
Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Intel Core Ultra 9 275HX
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM18999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004VMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

RM17999
LENOVO LEGION PRO 7 16IAX10H 83F5004PMJ GAMING LAPTOP
Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button. Product Details goes here with the simple product description and more information can be seen by clicking the see more button

