“Acer Aspire Go 14 AG14-71M-75LG laptop in Steel Gray with Windows 11 Home.”
Acer Everyday Laptop - Aspire Go 14 AG14-71M-75LG Steel Gray Windows 11Home
SKU: AG14-71M-75LG (NX.JFWSM.002)
MYR 3,499.00 Regular Price
MYR 3,199.00Sale Price
Windows 11 Home
Intel® Core™ Ultra 7 processor 155H
16GB DDR5 RAM; 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
14" WUXGA IPS Display
Intel® Graphics
Warranty: 2 Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty
Microsoft Office Home & Student (Perpetual) + M365 Basic (1 Year)
Quantity
Only 2 left in stock
Category Details
Product Features Pre-installed MS Office Home & Student 2024 + Microsoft 365 Basic
CPU / Processor Intel® Core™ Ultra 7 155H Processor
Memory 16 GB DDR5 SODIMM RAM
Memory Slot / Max Memory Up to 32 GB
Storage 512 GB PCIe NVMe Gen4 SSD
Graphics Card Intel® Graphics
Display 14.0" IPS (In-Plane Switching) display
WUXGA 1920 × 1200 resolution
Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD
16:10 aspect ratio
Wide viewing angle up to 170°
Mercury-free, environment friendly
Camera 720p HD Camera
Operating System Windows 11 Home
Audio Built-in Speakers
Network / Connectivity 802.11 a/b/g/n/ac/ax Wireless LAN
Dual Band (2.4 GHz & 5 GHz)
2×2 MU-MIMO
Bluetooth® 5.2 or above
Sensors / Security No Fingerprint Reader
Keyboard Non-Backlit Keyboard
Interfaces / Ports 1 × USB Type-C™ (USB 3.2 Gen 1 up to 5 Gbps, DisplayPort over USB-C, DC-in 20V/65W)
1 × USB Type-C™ (DC-in 20V/65W)
2 × USB Type-A (USB 3.2 Gen 1)
Battery 54.8 Wh 3-cell Li-ion battery
Dimensions (W × D × H) 313.75 × 227.95 × 17.65 mm